איגרת לתלמידי השמינית
 


איגרת ראש הישיבה לתלמידי השמינית
 

לצפייה באיגרת כקובץ pdf לחץ כאן.
 
סיפורו של בית הכנסת בשכונת וולפסון יכול לשמש משל למהפך המופתי שחוללה ישיבת ההסדר בעכו. ובכן, עד לפני כעשרים שנה הייתה שכונת וולפסון יהודית לתפארת, במרכז השכונה נמצא ביה"כ שבו התפללו מאה ועשרים תושבים. עם השנים, מסיבות ידועות, נטשו  היהודים את השכונה ולפני שבע שנים חדל המניין להתקיים. ביה"כ כמעט והפך למסגד... תושבי עכו הרימו עיניים לשמיים - צריך כאן נס! הנס בא בדמותה של ישיבת ההסדר עכו. במבנה ביה"כ הוקמה הישיבה, עם עשרים וחמשה בחורים. הישיבה מתאפיינת בלימוד תורה מעמיק ורוחני, ומציבה חזון, אמונה ויכולת מעשית מוצקה. שש שנים חלפו, כיום בישיבה לומדים למעלה ממאה וששים בחורים.

המהפך בעכו יצא לדרך...

סיפור הצלחתה של ישיבת עכו, אינו ניסי - הוא סיפור חינוכי.
שבר גדול היה בעכו טרם בואה של הישיבה. העיר התדרדרה במדרון חלקלק. דבריו של הרמב"ן (שהיה בעכו..) זעקו כאן מכל רחוב: "שלא נעזבנה ביד זולתינו מן האומות או לשממה!". עכו היא המבחן לאומי של המדינה - הסכר של הציונות. גורלה של עכו מונח על כף המאזניים. אם חלילה תיכבש עכו ע"י תושבי הכפרים הערבים, ייפרץ הסכר ותיווצר שרשרת ניפוץ דמוגראפית, אך כאשר מגיעים בחורים צעירים, מוכשרים ונמרצים עם שכל טוב, כתפיים רחבות, ואור בעיניים - אפשר להמשיך ולהפוך אותה למודל לאומי.

עכו הולכת ונהיית סמל לכך שהתנופה וההתיישבות היהודית תלויה בכח התורה והאמונה. הנה יש לנו את ההזדמנות לגלות את הכוחות וכשרונות הטמונים בנו מתוך לימוד תורה מחכים ונעים שמביא לידי מעשה. כיום יותר מתמיד הבניה של האישיות נרכשת דרך החוויה האידיאולוגית  ותודעת השליחות. אין ספק שתלמיד ישיבה שיש לו שותפות בתהליך של גאולה ממשית - תורתו מתברכת, ואישיותו מתעצמת.

משהו טוב קורה בעכו - יהודים חוזרים לזהות

בירת הגליל, עוברת תהליך דרמטי של בירור, בנוגע לצביונה וזהותה. מה שקורה היום בעכו הוא  בבואה מואצת לעתידו של עם ישראל בארץ ישראל. הולך ומתברר שהמאבק אינו טריטוריאלי אלא מבחן זהות.

למרות ה"בעיה הערבית", רוב היהודים נשארו בעכו, אבל לא סתם נשארו, ה"בעיה הערבית" לא הותירה אותם אדישים והם בחרו בהגברת הזהות היהודית. בעיקר אחרי המאורעות שעברה עכו לפני שנתיים בשמחת תורה, וביוה"כ האחרון - הקהילה העכואית לקחה לידיה את האחריות האזרחית לגורלה היהודי. הקהילה העכואית מבינה היום היטב את הצורך להגדיר את עצמה כעיר עם צביון יהודי, עיר מיוחדת והיסטורית עם מסורת ואמונה.  כדי לענות על הצורך הגדול של קהילה עירונית שמחפשת לחשוף את השורשים ולהתחבר לזהות היהודית המקורית - צריך מרכז יהודי רוחני שמוביל את המהלך של ההתחזקות. ישיבת עכו בדרכה המיוחדת היא קטר הצמיחה של רכבת הזהות היהודית שיצאה לדרך דווקא מעכו.

"נשמת התורה" - המפתח ל"התנחלות בלבבות"

כדי שנוכל ליישב את א"י ולהתנחל בה, עלינו "להתנחל בלבבות". אולם במקביל עלינו לעשות גם עבודה עם עצמנו ו"להתנחל בתורה".  כלומר ללמוד את התורה בארץ ישראל בזמן הזה של הגאולה, באופן שהציבור צמא אליו. העם מבקש לפגוש תורה רוחנית מלאת משמעות וחיוניות.  הציבור הישראלי רוצה להתקרב, ובמיוחד כאן בעכו, על רקע המאורעות והצורך לאימוץ הזהות. אולם הציבור אינו חפץ להתנגש בתורה שכולה רק משמעת וחיובים. כולם מבינים שיש מצוות וחוקים אבל  כדי להתקרב צריך להזדהות עם הנשמה של התורה שממנה יוצאים גופי התורה והלכותיה.

כדי לקרב את הציבור, לא נוכל להסתפק בדוכנים וחוברות, צריך תורה גדולה. מהי "תורה גדולה"? חכמים הורו ש"תלמוד גדול, הוא תלמוד שמביא לידי מעשה". השלב הראשון הוא  "תלמוד גדול".   הרב קוק זצ"ל כותב שהצרות של הדור נובע מתוך שעזבנו את "נשמת התורה" ובחרנו במשך הגלות לעסוק רק בצדדים ההלכתיים הגלויים של התורה. הזמן דורש כעת להבין איך כל מסקנה הלכתית נובעת מעומק שכלי, עקרונות ויסודות רוחניים.

 לימוד הגמרא בעיון ארצישראלי מאפשר לכל לומד להתחבר מחדש אל הגמרא. בלימוד הגמרא ניתן דגש על מיומנויות, ודרכי לימוד המכוונים להגיע אל הפנימיות של הסוגיא. נרכשים כלים לחשוף את השורשים העקרוניים של הנושאים הנלמדים. האווירה הלימודית היא של חיפוש משותף ופורה. תהליך הלמידה מגביר את הערנות וההתעניינות במשמעות של תכני הלימוד. התבוננות  שמביאה לידי מודעות עצמית גבוהה, ומתוכה עיצוב אישיות רחבה, משכילה ואידיאולוגית.

התלמוד הגדול מביא לידי מעשה

בבית המדרש בעכו, יש משהו חם וחי. התקשרות הבחורים עם הרבנים, שותפות הבחורים בכל מה שנעשה בישיבה והשליחות המשותפת, יוצרים אווירה משפחתית בריאה, חבורה ארצישראלית, המחברת את התורה העמוקה והרצינית יחד עם שמחת החיים וחשק העשייה.

החברים עוברים תהליכים של רצינות ובגרות,  ודווקא מהמקום של התורה הגדולה קיימת התעוררות לבא לידי מעשה. אכן, בישיבה לכל תלמיד יש הזדמנות לגדול ולהתפתח גם בכישורים המעשיים. יחד עם בניית החכמה ומיומנויותיה, יחד עם  העבודה על פיתוח העולם הרגשי בעבודת ה' -  עוסקים הבחורים בקשת רחבה של פעילויות ערכיות, כל אחד לפי התאמתו. הישיבה פועלת בכמה תחומים: בתחום החינוך: חברותות עם תלמידים, העברת פעילות בבית ספר. התנדבות בארגון חסד, חונכויות של רווחה, עבודה עם ניצולי שואה. במסגרת חיזוק הזהות היהודית, הקימה הישיבה את "מדרשת הגליל המערבי". חלק מהבחורים עוברים הכשרה להפעלת "המסלול היהודי" בעכו העתיקה, וסיורי זהות בגליל.  מעבר לתרומה של הישיבה לעכו ולקהילה, אנו, למעשה, נתרמים מכך שההתנסות המגוונת והמותאמת לכישורים של כל בחור, מעוררת את התלמידים להתחבר יותר אל התלמוד הגדול מתוך הבנה כנה, שהוא זה שמביא אותנו לידי מעשה איכותי ומשובח.

 העשייה המבורכת מכוונת כולה להעצמה של תלמידי  הישיבה. לפיכך הישיבה דואגת שאכן תעשה הפעילות במינון הנכון ובאופן הראוי, מתוך הלימוד ולא על חשבונו. הפעילות הישיבתית בשנים האחרונות יוצרת מהפכה של ממש עם תוצאות ב"שטח". הן בקרב עכו, אבל חשוב מכך בקרב הבחורים עצמם שעוברים תהליך חי ונהיים לאנשים עם חזון הנלמד בעומק בין כתלי בית המדרש ע"י צוות מגוון של רמי"ם צעירים, מסורים, קשובים ומובילים. כך, לצד ה "אורות" של חזון, נרכשים גם "הכלים" להגשמה ולביצוע.

באים לעכו, לראות ולהתרשם

מיום הקמתה, נמצאת הישיבה בגידול מתמיד. לעכו חשוב היום יותר מאי פעם להקים מרכז רוחני גדול, שיהיה הלב היהודי של העיר. עכו כבר קיבלה החלטה לגבי  זהותה. עכשיו צריך את המנוע שיוביל את העיר לחוף מבטחים. קריית הישיבה הולכת ונבנית. בימים אלו מסתיים שלב א' של הבניה, ואנו מקווים לאכלס את הישיבה החדשה כבר במהלך השנה הבאה. קריית הישיבה תהווה מרכז להעצמה יהודית, ותפעם בעיר כמו לב גדול וחם.

תלמיד יקר, עכו קוראת לך, מזמינה אותך להיות שותף בדרך שלך, בעיצוב ההיסטוריה הישראלית. בחורים רבים, כמוך, כבר עלו על הרכבת באו לבקר בעכו ונדהמו להיווכח עד כמה יש בכוחנו לצמוח בתורה וברוחניות ומתוך זה להצליח לעשות שינוי באופן כל כך מיידי וממשי.

בעקבות הצורך הגדול באנשי תורה ואמונה בעכו, יש רצון חזק של העיר והנהגתה להגדיל את הישיבה. גם בשטח נוצרים תנאים חדשים שמאפשרים את התרחבות הישיבה.

ידידי היקר, עכו היא שער הכניסה ההסטורי לארץ ישראל. אלפי שנות היסטוריה ובמשך כל הדורות, הביאה עכו בשעריה את גדולי הדורות לארץ, מי לביקור ומי להשאר בה - עתה קורה הדבר האמיתי כאן בעכו.  בא להיות שותף וחבר בקהילה הישיבתית בעכו. נחכים יחד בלימוד התורה הפנימית, ומתוכה נצעד יחד את הצעד הישראלי הבא בתהליך הגאולה.

לומדים תורה עם נשמה, ועושים איתך היסטוריה.

מחכים לך ולחבריך

הרב יוסי שטרן, צוות הרמי"ם והחברים - ישיבת ההסדר עכו.

 

ישיבת ההסדר עכו, אריה דושינצקי 1 עכו.
טלפון: 04-9913831/04-9913212 פקס: 04-9912211
yakko.email@gmail.com

כיפה - יהדות, שאל את הרב, מתכונים